Dlaczego niemowlę ma zielone stolce?

Witam, moja 3 miesięczna córka od paru dni robi zielone stolce ( konsystencja takiej jakby zielonej glinki jak maseczka do twarzy) dodam ze jest karmiona głównie mlekiem modyfikowanym bebilon bez laktoz. Czy to normalne ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój i obawy związane ze stanem zdrowia dziecka.

Wspomniała Pani, że dziecko jest głównie karmione mlekiem modyfikowanym bez laktozy. Ważną informacją jest, czy od urodzenia niemowlę było karmione takim mlekiem, czy było ono w trakcie zmieniane, a jeśli tak, to dlaczego.

Bardzo często zielone zabarwienie stolca nie musi oznaczać czegoś złego, a być efektem diety oraz przyjmowanego mleka. Zdarza się również, że taka barwa może być związana z istniejącą alergią na mleko białka krowiego lub jego nietolerancję.

Bezpośrednią przyczyną zielonego zabarwienia stolca u niemowląt może być wydzielanie kwasów żółciowych przez wątrobę do przewodu pokarmowego.

Gdyby sytuacja się powtarzała, zalecamy Pani konsultację z pediatrą lub alergologiem dziecięcym. Specjalista po dokładnym przebadaniu dziecka, może zdecydować o zmianie przyjmowanego mleka. Prawdopodobnie, dotychczas przyjmowane mleko zostanie zamienione na preparat przeznaczony dla alergików, pozbawiony białka mleka krowiego.

Życzymy Pani dziecku dużo zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/zielona-kupka-niemowlaka

https://parenting.pl/zielone-kupki-u-noworodka

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-nabial

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.