Co oznacza niski poziom CRP?

Dzień dobry, ostatnio wykonałam badania i trochę się martwię. Wyszło bowiem, że mam niski poziom CRP. Nie wiem w ogóle czym jest CRP? Jaki ma wpływ na zdrowie i organizm człowieka? Co oznacza, że poziom CRP jest niski? Czy ma to negatywny wpływ na organizm? Na coś konkretnego? Czy powinnam wykonać dodatkowe badania? Jakie konkretnie? ogólnie czuje się dobrze, wszystkie pozostałe wyniki badania mam dobre, a tylko CRP jest zbyt niski. Nie wiem jaki to może mieć wpływ. Czy się tym martwić - bo już się trochę martwię. Z początku chciałam to zbagatelizować i w ogóle nie iść na kontrolę do lekarza. Jednak pomyślałam sobie, że może jednak ten współczynnik ma jakieś znaczenie. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

CRP zaliczane jest do tzw. białek ostrej fazy i jego podwyższone wartości pojawiają się u pacjentów, u których istnieje np. jakiś proces zapalny. Wzrost CRP obserwowany jest w przebiegu chociażby różnorodnych infekcji, towarzyszyć on może np. zapaleniu płuc. CRP jest wyjątkowo ważnym markerem laboratoryjnym. Przykładowo podczas hospitalizacji stwierdzenie podwyższonego CRP może pozwolić na wysunięcie przypuszczenia, że u pacjenta przebywającego w szpitalu właśnie zaczyna się rozwijać jakaś infekcja.

CRP wykorzystywane jest także w monitorowaniu stanu pacjentów. W sytuacji, kiedy u chorego zostanie stwierdzone podwyższone CRP i zostanie wdrożone choremu jakieś leczenie (np. antybiotykoterapia przy zakażeniach bakteryjnych), obniżanie się stężenia CRP we krwi pacjenta może wskazywać na to, że leczenie jest skuteczne i infekcja niedługo zostanie opanowana.

Im więc CRP jest niższe, tym lepiej – niskie wartości CRP wskazują na to, że ryzyko istnienia u pacjenta jakiegoś stanu zapalnego jest małe. W związku z tym nie Pani powodów do obaw – niskie CRP nie sugeruje istnienia u Pani jakiegoś procesu patologicznego, w związku z czym nie jest konieczne powtarzanie tego badania. Może Pani po prostu być spokojna, gdyby miała Pani podwyższone CRP, to wtedy konsultacja z lekarzem rzeczywiście zdecydowanie byłaby wskazana. Obecnie – jeżeli nie doświadcza Pani żadnych innych dolegliwości – konsultacja nie jest konieczna.