Co oznacza pojawianie się guzków na ciele?

Witam od 2 miesięcy mecze się z guzikami.. Mianowicie pierwszy wyskoczył w tarczycy i jestem pod stałą obserwacją endokrynologa, ale nie czekając długo następny wyskoczył mi w pachwinie-na co mój lekarz rodzinny stwierdził że jest do wycięcia.. 2 tygodnie później zrobił mi się kolejny pod pachą lewa a teraz czuję jakby wychodzil też pod prawą.. Nie chcę co 2 miesiące ladowac w szpitalu na wycinankach... Miałam robione badania krwi ale lekarz stwierdził że nie wie na co ma mnie leczyc tak naprawdę i błąd kogoś kto mi guza wycinal że nie pobrał go do badań. Mi już ręce opadają niewiem do kogo się udać po diagnoze.. Czy ja mogę mieć chloniaka?

Lek. Paweł Szadkowski

Patologicznie powiększony węzeł powinien być wysłany do badania histopatologicznego. Najlepiej jeśli udałaby się pani na konsultację do hematologa. Jeśli nie miała pani wcześniej wykonywanych badań, to warto wykonać: morfologię krwi z rozmazem ręcznym, OB, CRP, badanie ogólne moczu. Warto by również wykonać badania wirusologiczne: anty-HCV, anty-HIV, HBs Ag, anty-HBs (są one jednak dość kosztowne i dlatego lepiej żeby zlecił je lekarz po wizycie, ponieważ mogą okazać się zbędne w pewnych przypadkach). Podstawowe badania obrazowe (absolutne minimum to RTG klatki piersiowej). O chłoniaku mogłyby dodatkowo świadczyć towarzyszące objawy ogólne: gorączka/stany podgorączkowe, dreszcze, nadmierna potliwość i inne. Generalnie diagnostyka może być dość skomplikowana i jest zależna od pani stanu klinicznego oraz już wcześniej uzyskanych wyników badań. Limfadenopatią zajmują się interniści, onkolodzy, hematolodzy, lekarze chorób zakaźnych i inni.