Co oznacza swędzące ujście odbytu?

Witam, od kilku miesięcy co 1-2 tygodnie czuję swędzenie ujścia odbytu. Czasami podczas podcierania widzę na papierze punkciki świeżej krewi, która nie pochodzi ze stolca tylko ze ścianek tuż przy wyjściu z jelita grubego. Miejsce odbytu w promieniu 2-3cm jest zaróżowione i czasami mam wrażenie że lekko wilgotno-klejące. Nie widać wyraźnych ranek ale po przyłożeniu papieru - pojawiają się czerwone punkciki. Taki stan rzeczy utrzymuje się czasem kilka dni, czasem tydzień lub dwa by za jakiś czas znów dać o sobie znać. Co to może być, jak sobie z tym poradzić pierwotnie w warunkach domowych a kiedy udać się do lekarza? Dziękuję

Lek. Michał Lenard

Pana objawy mogą być spowodowane guzkami krwawniczymi. Jeżeli objawy powtarzają się od kilku miesięcy to warto już teraz udać się do lekarza, który Pana zbada i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam!