Zapytaj lekarza

1 , 0 1 8 , 6 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza wynik TSH i czy należy zmienić dawkę leku podczas starań o ciążę?

Dobry Wieczór. W maju moje TSH wynosiło: 4.290, dostałam letrox 50, w sierpniu znowu zrobiłam badania wynik: 4.560, lekarz zmienił mi lek na euthyrox 88 dzisiaj powtórzyłam badania wynik: 0.031. Dodom, ze staram się o dziecko i wiem, jaki powinien byc prawidłowy wynik. Czy w moim przypadku lekarz zmieni dawkę leku. Z góry dziekuję za odpowiedz :)
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Według obecnie obowiązujących w Polsce zaleceń TSH u kobiet planujących ciążę powinno wynosić < 2,5. Z uwagi na fakt, iż stężenie TSH zbyt mocno spadło, lekarz powinien Pani zredukować dawkę. Przy okazji pomiarów TSH, warto również oznaczyć przynajmniej FT4, a jeśli występuje gorsze samopoczucie, również FT3, aby zobaczyć jak w Pani przypadku przebiega konwersja. Zakładam, że z uwagi na podwyższone TSH oznaczała Pani również przeciwciała antyTPO i aTG, jeśli nie, to warto je oznaczyć. Proszę udać się do swojego lekarza celem korekty dawki. Proszę również pamiętać, że według zaleceń PTE obecnie jedyną grupą osób, które w Polsce powinny suplementować jod - są kobiety planujące ciążę, będące w ciąży i karmiące piersią - zaleca się przeciętnie ok. 150 ug jodu/dobę. Ale zakładam, że posiada Pani również i te informacje.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz

  ENDOKRYNOLOG
      DIABETOLOG

specjalista chorób wewnętrznych

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy