Jak interpretować wynik badania TSH u osoby starającej się o dziecko?

Od 3 miesięcy staram się zajść w ciążę. Ginekolog zlecił badania tsh i prolaktynę. Prolaktyna w normie. TSH 4,950µIU/ml, ft32,64, ft4 1,07. Przy okazji badania ft3 i ft4 powtórzyłam (po tygodniu) tsh, tym razem wyszło 2,55 µIU/ml. Dziś dostałam Euthyrox 25, pół tabletki co drugi dzień przez dwa tygodnie, potem pół tabletki do stycznia. W styczniu endokrynolog, mam zrobić badania na przeciwciała. Dowiedziałam się o mojej przypadłości niedawno, podejmowałam starania by zajść w ciążę. Czy na tym etapie powinnam odłożyć starania o dziecko? Czy jest możliwe zajście w ciążę w mojej sytuacji. Mam 34lata, jedno dziecko (nie było problemu z poczęciem). A jeśli jestem w ciąży (jeśli to możliwe), czy mój stan zagraża utrzymaniu ciąży?

Dzień dobry,

Jeśli chodzi o kobiety planujące ciążę, to według aktualnie obowiązujących wytycznych zaleca się, aby TSH wynosiło < 2,5, optymalnie ok. 1-1,5. Obawiam się, że dawka Euthyroxu, jaką zalecił Pani lekarz ginekolog może być zbyt mała, aczkolwiek, to on zbierał wywiad z Panią i Panią badał, więc mogę się mylić. Z uwagi na wcześniej stwierdzone wyższe TSH warto byłoby oznaczyć stężenie we krwi przeciwciał antyTPO i aTG - jeśli będą podwyższone, z reguły szybciej może rosnąć zapotrzebowanie na hormony tarczycy. Jeśli przyjmuje już Pani Euthyrox, może Pani rozpocząć starania o ciążę, natomiast w momencie jej potwierdzenia konieczna będzie ponowna ocena TSH i FT4. Proszę pamiętać, że w ciąży wzrasta zapotrzebowanie na hormony tarczycy i praktycznie zawsze zwiększamy dawkę leku - tu sugerowałbym kontakt z endokrynologiem, tak, aby precyzyjnie dobrał Pani dawkę leku. Co do ostatniego pytanie, to jeśli jest Pani w ciąży - rozpoczęła już Pani suplementację L-tyroksyną, a TSH było bliskie 2,5, więc proszę się nie martwić, wszystko powinno być dobrze :). W I trymestrze ciąży u osób stosujących hormony tarczycy zaleca się kontrolę hormonalną co 4 tygodnie, zaś w II i III trymestrze ciąży co 4-6 tygodni. W ciąży powinna Pani dodatkowo suplementować 150 ug jodu - zwykle tyle jest w tabletkach dla kobiet ciężarnych, jeśli ich Pani nie bierze proszę poprosić swojego lekarza, aby wypisał Pani Jodid - zalecenie te obowiązują już od kilu lat, ale nie wszyscy lekarze o nich pamiętają. Suplementacja jodem w ciąży dotyczy również pacjentek z chorobą Hashimoto, a wynika z tego, że w czasie ciąży i później karmienia piersią rośnie zapotrzebowanie na jod. Proszę pamiętać, aby w dniu badania stężenia hormonów we krwi Euthyrox przyjąć dopiero po pobraniu krwi.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych