Badanie tarczycy w 17. tygodniu ciąży

Jestem w 17 tygodniu ciąży zrobiłam badania tarczycy i TSH-4.0. Endokrynolog powiedziała, że powinno być <2-2.5 oraz że to badanie powinno być wykonane w 1 trymestrze, bo zły wynik mógł wpłynąć na rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka. Jak bardzo złe są to wyniki czy powinnam się martwić i czy coś poza braniem tyroksyny mogę zrobić?

Proszę się nie zamartwiać. Wynik dla planujących ciążę, to stężenie TSH < 2,5. Pani wynik nie jest "tragicznie"wysoki, więc proszę niepotrzebnie nie wpadać w panikę. Kobiety z jeszcze wyższym TSH rodzą zdrowe dzieci. Oczywiście już teraz powinna Pani zadbać o prawidłową dawkę L-tyroksyny, co obniży TSH do wartości zalecanych dla kobiet w ciąży. Wskazana kontrola TSH min. co miesiąc w ciąży i ew. korekta dawki leku.
W ciąży powinna Pani suplementować sobie dodatkowo jod. Zapotrzebowanie dla ciężarnej to 250 ug jodu, przy czym część jodu jest w diecie. Może Pani przyjmować tabletki witaminowo mineralne dla ciężarnych, które zawierają zwykle 150 ug jodu, ew. Jodid 100 i racjonalnie się odżywiać.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz