Co oznaczają płuca rozedmowe bez zmian ogniskowych, wnęki płucne naczyniowe, nieposzerzone?

Co oznacza taki wynik RTG Jestem w trakcie leczenia antybiotykami zapalenia oskrzeli , nigdy nie paliłam papierosów, nawet biernie. " Płuca rozedmowe bez zmian ogniskowych .Wnęki płucne naczyniowe , nieposzerzone."? Proszę o odpowiedź .Pulmonolog przyjmie mnie dopiero w lipcu.

Lek. Wojciech Zygmunt

Płuca rozedmowe istotnie sugerują wieloletnie palenie papierosów, ale mogą być też wynikiem wieloletniej pracy w warunakach narażenia na pyły (m.in. pracy na roli) i substancje chemiczne. Poza tym reszta opisu nie budzi zastrzeżeń. Ponadto wynik badania RTG zawsze należy korelować ze stanem klinicznym pacjenta. Na wizytę u pulmonologa polecam zabrać ze sobą zdjęcie RTG, jeżeli jest ono dla pani dostępne. Pozdrawiam i życzę zdrowia.