Co oznaczają takie różowe plamy na skórze głowy?

Mam zapytanie odnośnie zmian na skórze głowy. Mąż ma różowe plamy, nie są one swędzące, a pokryte są białym "łupieżem". Najbardziej nasilają się po każdej nocy. Rano nie jest on sypki, tylko formuje się w większe płaty. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią zmiany mogłyby być związane ze stanem zapalnym skóry głowy.

Wśród typowych objawów wyróżniamy duże czerwone plamy, które wywołują swędzenie. Łuska, którą są pokryte owe plamy, często uznawana jest za łupież, gdyż na skutek drapania osadza się na włosach. Inną przyczyną może być łuszczyca. Jednak zarówno w przypadku zapalenia skóry głowy, jak i łuszczycy charakterystyczny jest świąd skóry, który u Pani męża nie występuje.

Bardziej prawdopodobne więc wydaje się występowanie łupieżu, który może przybierać różną postać. Wyróżnić możemy łupież tłusty, łupież suchy, łupież biały, łupież rumieniowy, łupież pstry czy łupież czerwony. W przypadku dwóch ostatnich występują również plamy. Proszę więc udać się do dermatologa, który po obejrzeniu zmian będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć leczenie.

Zachęcamy do lektury artykułu opisującego objawy łupieżu pstrego: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-lupiezu-pstrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.