Co oznaczają te dźwięki wydawane przez dziecko?

Witam. Moje (prawie) ośmiomiesięczne dziecko od dzisiaj zaczęło wydawać nowy dźwięk. Tak jakby "zasysa" powietrze ustami i mówi - brzmi to jak odgłos nieboszczyka zza grobu... ;) Oddycha normalnie, także to nie problem z katarem. Dźwięk ten wydaje jedynie czasami, gdy się rozgada. Czy powinnam się martwić? Ogólnie jest bardzo wesoły i mam wrażenie, że ćwiczy. Ale nic nie znalazłam o tym dźwięku wydawanym przez niemowlę w Internecie... Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciężko stwierdzić na podstawie samego opisu, o jakie dokładnie dźwięki Pani chodzi.

Proszę jednak pamiętać, że taki maluszek będzie wydawał wiele różnych dźwięków, ponieważ ćwiczy aparat mowy. Odgłosy, które wydają niemowlęta mogą zaskoczyć. Sapanie, kwilenie, parskanie, chrząkanie, pomrukiwanie to tylko niektóre z nich.

W ciągu pierwszego roku dziecko intensywnie się uczy, a więc każdego dnia mogą pojawiać się nowe, dodatkowe dźwięki. Jeśli czuje się Pani zaniepokojona, to proszę nagrać te dźwięki i pokazać pediatrze w celu oceny.

Podobne pytania zadawali inni zaniepokojeni rodzice. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydawanie-dziwnych-dzwiekow-u-miesiecznego-dziecka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydawanie-nienaturalnego-dzwieku-podczas-lapania-oddechu-u-2-miesiecznego-niemowlecia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia-i-antybiotykoterapia-i-wydawanie-dziwnych-dzwiekow-przez-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.