Co to za wada, która objawia się różnym widzeniem ciepłoty barw?

Zasłaniając kolejno prawe i lewe oko dostrzegam różnicę w odbieraniu ciepłoty barw, tzn. lewym okiem dostrzegam ewidentnie biel wpadającą w czerwień, a prawym w błękit. Zupełnie jakbym miał do wyboru rzeczywistość oglądaną na przemian w pochmurny i słoneczny dzień. Wada ta występuje w różnym nasileniu, od stopnia zmęczenia oczu (głównie pracy przy monitorze) i też nasila się w dni o dużej ilości słońca - latem. Czy to jest jakiś poważny problem i z czym jest związany?
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!
Różne odbieranie ciepłoty barw przez oba oczy jest zjawiskiem dość powszechnym i najczęściej wiąże się z różną wrażliwością siatkówki na barwy. Jeśli występuje przy dobrym widzeniu, nie jest to objaw chorobowy, a zjawisko fizjologiczne.
Natomiast u starszych osób można rozważyć też rozwijającą się zaćmę, która może dawać efekt filtra i zmieniać odbieranie barw.
Jeśli dodatkowo pojawia się pogorszenie widzenia centralnego, może to być związane z jakąś patologią w obrębie plamki.
Pozdrawiam serdecznie!