Czy cesarskie cięcie przy porodzie bliźniaków jest konieczne?

Jestem w ciąży. Okazało się, że urodzę bliźniaki. Czy grozi mi cesarskie cięcie?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Niekoniecznie, aczkolwiek prawdopodobieństwo, że urodzi Pani przez cesarskie cięcie jest większe, niż gdyby była Pani w ciąży pojedynczej. Oto wskazania do operacyjnego rozwiązania ciąży bliźniaczej: bliźnięta jednoowodniowe (dzieci rozwijają się w jednym pęcherzu płodowym, nie są rozdzielone błonami owodniowymi), szacowana (w USG) masa ciała dzieci mniejsza niż 1800 g, duża różnica w masach ciała płodów oraz położenie pierwszego bliźniaka inne niż główkowe (ułożenie pośladkowe lub poprzeczne).