Czy dziecko odziedziczyło dystrofię Beckera?

Witam , mam 33 lata choruje na dystrofię Beckera stwierdzona już w wieku 5 lat . Prawdopodobnie przekazała mi matka ta chorobę . Aktualnie mój stan zdrowia jest bardzo dobry . Mam córkę która ma 2.5 latka czy ona mogła odziedziczyć ta chorobę po mnie ? Czy jest tylko nosicielką ? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję .

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dystrofia mięśniowa Beckera to zaburzenie, która ma podłoże genetyczne. Z uwagi na sposób dziedziczenia, na chorobę tę zapadają głównie chłopcy.

Kobiety są natomiast nosicielkami genu, co oznacza, że są w stanie przenieść mutacje na kolejne pokolenia i sama nie zachorować. Czasem jednak mogą doświadczać nieznacznych objawów tej choroby, takich jak: łagodne dolegliwości bólowe mięśni, przykurcze lub osłabienie mięśni. W laboratorium zaobserwować mogą także podwyższone stężenie kinazy kreatynowej we krwi.

W związku z tym najprawdopodobniej Pańska córka jest wyłącznie nosicielką. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem.

Temat ten został poruszony w jednym z artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/dystrofia-podloze-i-objawy-typy-sposoby-leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.