Czy hałas wpływa na dziecko?

Chcialam zapytać, jak wpływa hałas na dziecko? Jestem w 25 tygodniu ciąży i od pewnego czasu zauważyłam, gdy podczas koncertu lub jakiejś innej imprezy masowej podczas hałasu, głosnych okrzyków, głośnej muzyki itp. mój dzidziuś bardzo zaczyna być ruchliwy i zastanawiam się czy takie wyjścia mogą źle wpływać na rozwój mojego dziecka?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Mniej więcej od 23 tygodnia ciąży dziecko ma już rozwinięty narząd słuchu, który potem jeszcze dojrzewa. Zapewne od tego momentu zaczęła Pani obserwować jego/jej reakcję na hałas - zwiększoną ruchliwość, której towarzyszy też przyspieszenie tętna. Wraz z czasem trwania ciąży słuch dziecka będzie się teraz jeszcze wyostrzał. Wpływ głośnych dźwięków na rozwój dziecka przed narodzinami nie jest w pełni zbadany.

Powszechnie uważa się, że pojedyncze, nie trwające długo ekspozycje na dźwięki o dużym natężeniu, jak np. koncert rockowy, raczej nie wpływają negatywnie na rozwój płodu (oczywiście jeśli nie stoi się godzinę tuż przy głośniku). Dopiero przebywanie w warunkach dużego hałasu regularnie przez dłuższy czas, np. w pracy przy głośnych maszynach, może wywołać poważne negatywne następstwa, jak uszkodzenie słuchu dziecka, poród przedwczesny czy zmniejszenie masy urodzeniowej. Jednakże reakcja dziecka w postaci wzmożenia ruchliwości i przyspieszenia bicia serca wskazuje jednoznacznie na występujący u niego niepokój i dyskomfort. Nawet jeśli taki jednorazowy hałas nie zaszkodzi mu na trwałe, to może nie warto narażać go na stres? Pozdrawiam serdecznie!