Czy jest u 26-latki ryzyko ciąży?

Dzień dobry, chciałam zapytać o postępowanie w następującej sytuacji: w poniedziałek powinnam przyjąć ostatnią tj. 21 tabletkę z opakowania (atywia). Niestety zapomniałam jej wziąć i nie zdając sobie z tego sprawy wzięłam te tabletkę we wtorek. Zorientowałam się co się stało dopiero wczoraj wieczorem jak liczyłam kiedy wziąć tabletkę po przerwie. W trzecim tygodniu nie współżyłam. Mam pytanie jak dalej postępować? Czy zacząć brać już tabletki z nowego opakowania czy poczekać tak jak zwykle? I czy jest ryzyko ciąży jeśli w trzecim tygodniu nie było stosunku?
KOBIETA, 26 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

może Pani już teraz rozpocząć kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Atywia. Bezpieczniej bowiem będzie skrócić przerwę na krwawienie z odstawienia aniżeli ją wydłużyć.

Jeżeli w trzecim tygodniu stosowania tabletek nie doszło do stosunków, to najprawdopodobniej nie powinna się Pani obawiać ewentualnej ciąży. Dla pewności można jednak stosować dodatkowe zabezpieczenie przez kolejnych siedem dni.

W naszym serwisie pojawiało się wiele podobnych pytań o opóźnione przyjęcie ostatniej tabletki antykoncepcyjnej. Można je znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-z-blistra,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznione-przyjecie-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-o-dobe-w-przyjeciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.