Czy kamień w woreczku o średnicy 15 mm powinno się usunąć?

Czy kamień w woreczku o średnicy 15 mm powinno się usunąć, czy można z tym żyć? Czasem odczuwam ból w prawym podżebrzu.

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli odczuwa Pani ból - jest to wskazanie do usunięcia. Oczywiście można z tym żyć, bezobjawowych kamic się raczej nie usuwa. Myślę, że należy to do Pani decyzji. Natomiast, jeśli objawy będą się nasilały, warto udać się do lekarza i rozważyć leczenie.