Kamień w woreczku żółciowym a konieczność jego usunięcia

Witam. Przy badaniu usg wykryto u mnie kamień w woreczku żółciowym. Jest on spory ma około 2 cm średnicy i jest w kształcie kuli, ale nie ma żadnych mniejszych kamieni. Lekarz przeprowadzający badanie powiedział, że jeśli mi nie dokucza nie powinienem na razie decydować się na zabieg usunięcia, a ja nigdy nie odczuwałem żadnych bóli czy kolek w tej części brzucha, dodam że mam dopiero 22 lata ale dużo osób w rodzinie miało ten sam problem. Czy powinienem zdecydować się na zabieg?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Przeciwwskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie wykonywane na przewodzie pokarmowym. Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Myślę, że tak. Jest Pan młodą osobą więc prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z kamicą pęcherzyka żólciowego, a nawet możliwości na podłożu tej kamicy wystąpienia przemiany nowotworowej jest dość duże (przewidywalny długi okres życia). U młodych osób nawet jeśli nie ma objawów związanych z kamicą pęcherzyka żółciowego zaleca się operacyjne usunięcie pęcherzyka żólciowego.

0

Operację wykonuję się sposobem laparoskopowym. Więc blizny są minimalne, a dolegliwości po zabiegu prawie nie dokuczają. Decyzja należy do Pana. Jednak w myśl zasady - skoro jest kamica pęcherzyka żółciowego to kiedyś musi dojść do operacji - więc lepiej to zrobić w młodszym wieku kiedy na nic się nie choruje.

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg

0

Witam!
W sprawie leczenie operacyjnego bezobjawowej kamicy pęcherzyka żółciowego wypowiedzieli się lekarze różnych specjalności w Strasburgu w 1991 roku. Dokument ten zwany Consensusem Strasburskim zaleca operowanie tylko objawową kamicę żółciową. Jest tylko 5 sytuacji w których powinno się usuwać pęcherzyk z kamieniami nawet jeżeli nie dają objawów. W tak młodym wieku należy rozważyć usunięcie pęcherzyka mimo braku objawów, ponieważ istnieje ryzyko powikłań związanych z długością życia. W swojej praktyce wybór pozostawiam pacjentowi po przedstawieniu ryzyka pozostawienia pęcherzyka z kamieniem oraz ryzyka związanego z operacją. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty