Czy konieczne jest podawanie lewotyroksyny w ciąży?

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące potrzeby podawania lewotyroksyny w ciąży. Obecnie jestem w 10 tygodniu, po pierwszej wizycie lekarz prowadzący zlecił badania, w tym TSH, otrzymałam wynik 3,5 (przed ciążą wyniki badań tarczycowych zawsze miałam prawidłowe, w granicach 2-2,7, ft3 i ft4 również w normie). Wobec tego na drugiej wizycie ginekolog wypisał receptę na Euthyrox 25 oraz zalecił kolejne badanie. Czytałam, że badania nie potwierdzają korzyści z leczenia ciężarnych, których TSH jest mniejsze niż 4, może się ono z kolei wiązać z ryzykiem przedwczesnego porodu. Czy rzeczywiście powinnam przyjmować ten lek?
KOBIETA, 30 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

sugerujemy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Jego zdanie oraz opinia endokrynologa jest w tej sytuacji kluczowa. Lekarze muszą przeprowadzić wywiad zdrowotny, by poznać stan Pani zdrowia. Na podstawie wyników badań decydują oni o dalszym postępowaniu.

Uważa się, że TSH w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno przekraczać 2,5 mlU/l i zapewne takimi zaleceniami kieruje się Pani lekarz.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pytanie-o-normy-tsh-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-tsh-w-14-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taki-poziom-tsh-w-pierwszym-trymestrze-ciazy-jest-prawidlowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.