Czy mogę zarazić się toksoplazmozą przebywając u znajomych, których kot wychodzi na dwór?

Dzień dobry, jestem w ciąży i chciałabym wiedzieć, czy mogę zarazić się toksoplazmozą przebywając u znajomych, których kot wychodzi na dwór? Oczywiście nie dotykam kota i nie mam bezpośrednio kontaktu z jego kałem, ale czy jest jakaś szansa zarażenia się przez dotknięcie przedmiotu, z którym kot miał wcześniej styczność, np. łóżka, biurka, itd.? Czy jest jakaś szansa, że kot zostawił tam wystarczającą do zakażenia ilość oocyst?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jeżeli nie miała Pani kontaktu z odchodami kota, to szansa na zakażenie jest bardzo mała. Dodam, że najczęstszą drogą zakażenia toksoplazmozą jest kontakt z surowym mięsem a nie z odchodami kota.