Czy mogło dojść do przeniesienia kiły do nosa?

Witam czy istnieje ryzyko zarazenia kłycinami kończystymi w przypadku kiedy dotknęłam takiej kłyciny palcem a później włożyłam tego palca do nosa żeby się podrapać najpewniej zadrapałam sobie śluzówkę w nosie ponieważ dziś boli mnie ta dziurka w nosie. Czy mogą mi w tej dziurce nosa wyrosnac takie klyciny przez taki pośredni kontakt ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

kiła ma podłoże w chorobach wenerycznych i jest wywoływana przez bakterię o nazwie krętek blady, natomiast kłykciny kończyste są schorzeniem spowodowanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jeżeli doszło do przeniesienia wirusa HPV (z kłykcin kończystych) na uszkodzoną błonę śluzową nosa, to owszem istnieje szansa na powstanie brodawek HPV w nosie.

W leczeniu wirusa brodawczaka ludzkiego stosuje się metody farmakologiczne oraz zabiegowe. W tych pierwszych pomocne są podofilotoksyny, sinekatechiny, a także mikwimody. Do sposobów przeprowadzania zabiegu zaliczamy między innymi krioterapię, technikę fotodynamiczną i laseroterapię.

Więcej informacji dotyczących wirusa HPV i kłykcin kończystych znajdzie Pani w linkach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste

https://portal.abczdrowie.pl/hpv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.