Czy można zapobiec rakowi jądra?

Dzień dobry, Mam 18 lat i jakiś czas temu zauważyłem, że moje lewe jądro jest nieco większe od prawego. Czasami lecz rzadko czuję kłucie w mosznie i w jej okolicach (dolna część penisa), które nie jest silne i bardzo szybko przechodzi. Podczas samobadania jąder nie wyczułem na jego powierzchni żadnych grudków i niepokojących zmian. Obawiam się raka jądra. Bardzo się martwię. Czy moje objawy stanowią powody do niepokoju. Prowadzę satysfakcjonujące życie seksualne i na ogół czuję się bardzo dobrze. Czy rak jądra to częsta choroba? Jak jej zapobiegać? Czy opisany przez mnie problem stanowi powód do niepokoju? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie można zapobiegać nowotworom jąder, ale można starać się je wcześnie wykrywać- w tym calu każdy mężczyzna zwłaszcza w wieku 20-40 lat powinien regularnie przeprowadzać samobadanie jąder- a więc minimum raz w miesiące wziąć po kolei każde z jąder w rękę i opuszkami palców poszukiwać guzków, miejsc o zwiększonej twardości i w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się do urologa. Dolegliwości jąder również wymagają wyjaśnienia na wizycie urologicznej, często połączonej w takim wypadku z badaniem USG moszny (jąder). Pana objawy nie budzą szczególnego niepokoju, często towarzyszą np zbyt długiej siedzącej pozycji ciała, różnica wielkości jąder również występuje u większości mężczyzn, natomiast niepokój powinno wzbudzić zauważalne powiększanie się jądra. Niezależnie od tego skoro odczuwa Pan dolegliwości to powinien Pan udać się do urologa.