Czy na pewno wszystko jest w porządku z moim stawem skokowym?

Witam. Tydzień temu skręciłem i naderwałem staw skokowy. Byłem u lekarza ale on tylko mi zalecił smarowanie maścia i owinął bandażem. Kostka jest spuchnięta po lewej stronie oraz mam spuchnięte przednie palce. Pytanie czy to normalne? Od tygodnia mało widzę poprawy i się martwię czy napewno wszystko jest porządku. Dodam że też czuje jakby blokowanie stopy przy piszczelu( nie moge ruszac do gory i po bokach)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

typowe objawy skręcenia i naderwania stawu skokowego to ostry ból w obrębie kostki lub stopy, który następuje w wyniku wygięcia kończyny poza zakres jej naturalnego ruchu, a także opuchlizna bolącego miejsca. Wkrótce po wypadku nabrzmienie rozlewa się na większą część stopy i ulega zasinieniu. Noga, która uległa silnemu skręceniu, może goić się nawet dłużej niż 6 tygodni, a zastosowany sposób jej leczenia będzie się różnić od urazów lekkich.

Ból i opuchlizna utrzymujące się od tygodnia, a nawet zmniejszenie zakresu ruchu, to normalny stan stawu skokowego po skręceniu z naderwaniem. Podstawą leczenia Pana nogi pozostaje jej odciążanie, schładzanie np. przy pomocy maści gojących czy okładów z lodu, oraz jej usztywnianie.

Jeżeli jednak stan stopy Pana niepokoi, wskazana będzie konsultacja z ortopedą. Jeżeli lekarz uzna to za zasadne, może zlecić dodatkowe badania w postaci np. USG stawu.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pan w artykułach:

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-nogi,

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu-skokowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.