Czy po laparotomii można wykonać laparoskopię?

Czy możliwe jest przeprowadzenie laparoskopii u osoby, która miała w przeszłości 2 laparotomie? Konkretnie chodzi mi o zabieg uwalniania zrostów pooperacyjnych.

Można, jednak zwykle po 2 laparotomiach zrosty również usuwa się z klasycznego cięcia. Nie jest to jednak regułą, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym.