Czy powinnam się leczyć z powodu wysokiego poziomu prolaktyny po obciążeniu?

Dzień dobry, jestem po dwóch poronieniach i jednym szczęśliwym porodzie z pierwszej ciąży ( 3 lata temu) wczoraj wykonałam badania i wyszła mi prolaktyna przed obciążeniem 283,4 a po obciążeniu 5803, nie miałam problemu z zajściem w poprzednie ciąże i nawet mój ginekolog nie kazał mi robić tych badań, ale za namową siostry zrobiłam. Czy powinnam się leczyć z powodu wysokiego poziomu po obciążeniu? Dodam, że wyszły mi również złe wyniki Tsh 5,34, ft3 4,53, ft4 13,7 Proszę o pomoc w interpretacji

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podany podwyższony poziom prolaktyny po MTC wskazuje na hiperprolaktynemię czynnościową. Jak najbardziej może mieć to związek z subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Obie te nieprawidłowości mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Sugeruję konsultację ze specjalistą endokrynologiem.