Czy prolaktyna ma wpływ na stawy?

Witam.Chciałabym dowiedzieć się,czy wysoki poziom prolaktyny ma wpływ na zmiany w stawach?Mam zmiany w dużych i drobnych stawach.Mam mikrogruczolaka.Zażywam Dostinex,po każdej próbie zmniejszenia dawki,prolaktyna narasta.Czy Prolaktyna ma wpływ na Centralną Retinopatię Surowiczą?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w Pani przypadku prawdopodobnie hiperprolaktynemia jest spowodowana gruczolakiem przysadki mózgowej – stąd odstawienie Dostinexu będzie skutkowało skokami hormonu. W przypadku zażywania leku Dostinex może dojść do wchłonięcia się guza, a co za tym idzie – wyeliminowania problemu nadmiaru prolaktyny w organizmie. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o gruczolaku przysadki mózgowej przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gruczolak-przysadki-objawy-rodzaje-leczenie.

Utrzymujący się wysoki poziom prolaktyny ma zdecydowanie wpływ na zaburzenia gospodarki wodno-fosforanowej w organizmie, co ma bezpośredni wpływ na mineralizację kości. Trudno powiedzieć, czy ma wpływ na stawy w Pani przypadku, bo nie napisała Pani o jakie zmiany chodzi i gdzie są umiejscowione. Więcej o hiperprolaktynemi i jej skutkach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Z kolei etiologia Centralnej Retinopatii Surowiczej jest trudna do ustalenia, jednak nie wydaje się, by hiperprolaktynemia mogła mieć znaczący wpływ na pojawienie się czy rozwój schorzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.