Czy przyjmując prawidłowo tabletki jest szansa na zajście w ciążę?

Witam! Chciałam dopytać o skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Sylvie 30. Otóż przez nieuwagę pominęłam ostatnią, 21-szą tabletkę z blistra i przez to przerwa na krwawienie z odstawienia wydłużyła się z 7 do 8 dni. Po 8 dniach rozpoczęłam nowy blister. Czy jeśli zaczęłam brać tabletki prawidłowo o tej samej porze z nowego blistra i współżyłam bez zabezpieczenia 7-mego dnia przyjmowania tabletek, już po jej przyjęciu, to istnieje szansa na zajście w ciąże?
KOBIETA, 26 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety wydłużenie siedmiodniowej przerwy podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej niesie ze sobą ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli w trakcie siedmiodniowej przerwy doszło do stosunków, to uznaje się je za niezabezpieczone.

W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej przyjąć zaległą pigułkę oraz stosować dodatkowe zabezpieczenie przez kolejnych siedem dni. W Pani przypadku do współżycia doszło właśnie w 7. dniu, więc ryzyko istnieje.

Proszę wykonać test ciążowy po upływie 14 dni od tego zdarzenia.

Pytania poruszające podobne kwestie umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-przyjmowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przedluzenie-przerwy-miedzy-opakowaniami-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wydluzenie-przerwy-o-jeden-dzien-bedzie-zmniejszalo-skutecznosc-antykoncepcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.