Czy rogowacenie mieszkowe może powodować takie mocne zaczerwienie?

Dzień dobry mam problem ze skórą na policzkach. Byłem z tym u dermatologa i stwierdził on że mam rogowacenie mieszkowe na policzkach i ramionach. Problem dotyczy policzków gdyż są one bardzo czerwone przez cały czas praktycznie i to od jakiś 3-4 lat stosowałem różne kremy ale to mało pomaga. Czy rogowacenie mieszkowe może powodować takie mocne ciągle zaczerwienie i uczucie gorąca na twarzy. Dodam że jestem mężczyzną i mam 18 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że cierpi Pan na to uciążliwe schorzenie. Rogowacenie mieszkowe jest dość częstą przypadłością, która może występować wśród osób w każdym wieku. Dotyczy przede wszystkim chorych na atopowe zapalenie skóry oraz osób z nadmiernie przesuszoną skórą. Schorzenie to charakteryzuje się zaczopowaniem ujść mieszków włosowych przez zgrubiały naskórek. Przy rogowaceniu występują małe grudki u nasady włosa zazwyczaj o czerwonym lub brązowym zabarwieniu. Powoduje to zaczerwienie i mocne przesuszenie skóry.

Nasilenie tej przypadłości występuje głównie w chłodniejszych porach roku. Leczenie polega głównie na stosowaniu kremów, maści i balsamów zwierających w swoim składzie kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik oraz ceramidy. Istotną rolą tych preparatów jest usunięcie martwego naskórka.

Prawdopodobnie przy rogowaceniu mieszkowym może występować intensywniejszy kolor skóry oraz towarzyszące temu uczucie gorąca.

Zalecamy jednak konsultację z lekarzem dermatologiem, który oceni dotychczasową skuteczność stosowanych środków kosmetycznych i leków. Możliwe, że specjalista zdecyduje o zmianie preparatów, które nie będą podrażniać skóry.

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rogowacenie-mieszkow

Natomiast odpowiedz na poniższe pytanie została zawarta pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-rogowacenie-mieszkowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.