Czy są jakieś leki, silne maści, które pomogłyby mi normalnie funkcjonować?

Jestem osobą otyłą i od 5 lat mam problemy z mięśniami w łydkach. Przy zwykłym chodzeniu bardzo mi się spinają mięśnie i mam wrażenie, że zaraz zmiażdżą mi nogę. Kilka lat temu konsultowałam się z ortopedą i wiem, że jest to następstwo otyłości i pomimo jego działania: rozciąganie, uciskanie punktowe, ból nie mija. Ostatnio jednak ból jest nie do zniesienia i całkowicie mi utrudnia poruszanie się. Czy są jakieś leki, silne maści, które pomogłyby mi normalnie funkcjonować?

Najlepszym rozwiązaniem będzie redukcja masy ciała, która na pewno bardzo korzystnie wpłynie na Pani układ kostny. Nadmierna masa ciała nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych ale także ogranicza sprawność fizyczną.
Żadne maści i leki nie powinny być stosowane długofalowo, a bez redukcji masy ciała będzie Pani ich cały czas potrzebować ze wzgledu na utrzymujący się ból.

Pozdrawiam
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado Warszawa (www.nutrado.pl)