Czy są to prawidłowe objawy po ekstrakcji?

Dzień dobry, jestem półtora tygodnia po chirurgicznie usuniętej ósemce. Przypadek dość ciężki - mało miejsca w jamie ustnej, ząb był całkowicie zatrzymany i do tego rósł w pozycji poziomej. Wciąż jestem delikatnie opuchnięta i mam wyczuwalną twardą „gólę” na policzku. Cały czas odczuwam ból, jednego dnia mniejszy a drugiego ciężko mi wytrzymać.. Dodatkowo przy każdej zmianie ciśnienia odczuwam dyskomfort w miejscu po ekstrakcji. Lekarz przy zdjęciu szwów powiedział, że nie ma czym się martwić, ale objawy i ciągły ból mnie niepokoją. Czy są to prawidłowe objawy czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli lekarz na wizycie kontrolnej stwierdził, że nie ma się Pani czym martwić, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.

Dolegliwości bólowe po usunięcia zęba mogą utrzymywać się zarówno kilka dni, jak i nawet dwa tygodnie. Rozbieżność ta wynika nie tylko z ułożenia zęba, ale również z szybkości gojenia rany oraz wrażliwości osobniczej.

Dolegliwości bólowe powinny zmniejszać się wraz z upływem czasu i zniknąć maksymalnie po dwóch tygodniach. Jeśli tak się nie stanie, proszę ponownie udać się do stomatologa na kontrolę.

Podobne pytania pojawiały się w naszym serwisie. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-bede-odczuwala-bol-po-usunieciu-zeba,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-utrzymuje-sie-bol-po-chirurgicznym-usunieciu-zeba,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-mozliwe-ze-bol-po-usunieciu-korzenia-zeba-tak-dlugo-sie-utrzymuje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.