Dlaczego odczuwam ten dyskomfort po ekstrakcji zęba?

Dzień dobry, Dziś mijają 2 tygodnie od ekstrakcji dolnej i górnej ósemki jednocześnie. Niepokoi mnie umiarkowany ból pojawiający się w okolicach gardła/ucha/skroni czy nawet potylicy i szyji. Byłam na kontroli po 3 dniach od ekstrakcji i dr powiedziała że goi się prawidłowo ale na dole jest mały skrzep, z tym że od początku miałam wrażenie że dòł prawie nie boli tylko góra, Pani doktor włożyła lekarstwo na górę i dół, przez 2-3 dni było ok następnie zaczęły się te dolegliwości i utrzymują się od tygodnia, pojawiają się kilka razy dzienie. U góry była widoczna zatoka, za 2 dni mam lecieć do Egiptu i boję się że coś jest nie tak, podobno po 2 tygodniach powinnam już wrócić do normalnego funkcjonowania ale jednak czuję codziennie umiarkowany ból/dyskomfort i ciężko mi nawet określić miejsce bo pojawiają się w różnych miejsca na obszarze prawie że połowy głowy. Czy to normalne objawy po takim czasie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Objawy bólowe mogą trwać do kilku dni od usunięciu ósemki. Jest to normalny proces gojenia się rany. Równocześnie mogą pojawiać się dolegliwości bólowe w sąsiednich zębach, a także w okolicach uszu, gardła, szyi, czy nawet potylicy.

Natomiast sam dyskomfort po usunięciu zębów mądrości może trwać nawet do trzech miesięcy, a nawet i dłużej. Wszystko zależy od sposobu ekstrakcji zęba, a także, czy ząb był zatrzymany, czy całkowicie wyrżnięty.

W razie wszelkich wątpliwości, zalecamy Pani konsultację z lekarzem stomatologiem lub chirurgiem, który podejmował się zabiegu. Możliwe, że w Pani przypadku po usunięciu obu zębów naraz, takie dolegliwości mogą się dłużej utrzymywać.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-usuwanie-osemek-musi-byc-problemem

https://portal.abczdrowie.pl/chirurgiczne-usuwanie-osemek-przebieg-zabiegu-wskazania-po-zabiegu

https://portal.abczdrowie.pl/bol-po-wyrwaniu-zeba-jak-dlugo-trwa-i-jak-sobie-pomoc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.