Czy sterydy spowodowały przesunięcie miesiączki?

Witam. W połowie lutego lekarz przepisał mi lek m*** do inhalacji na zapalenie tchawicy. Przyjmowałam go około półtora tygodnia, do ustąpienia kaszlu. Miesiączkę powinnam dostać 1 marca, dostałam 3., niby są to dwa dni przesunięcia, ale okres nie jest tak obfity, jak zwykle. Czy jest to spowodowane właśnie tym lekiem? Czytałam, że po składniku (budesonidum) mogą występować zaburzenia hormonalne. Dodam również, że przytyłam około 2 kg podczas kuracji tym lekiem. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Dwudniowe przesunięcie okresu, jeśli wystąpiło jednorazowo, nie powinno budzić powodu do niepokoju. Na przesunięcie terminu miesiączki mogło nałożyć się kilka przyczyn takich jak wystąpienie infekcji czy stres. Niewykluczone, że opisany lek miał na to wpływ. Wzrost masy ciała jest jednym z objawów niepożądanych sterydoterapii. Problem powinien ustąpić po zakończeniu leczenia. Jeśli problemy z regularnością cyklu będą się powtarzać powinna Pani udać się do lekarza specjalisty ginekologa w celu diagnostyki problemu.