Czy stosując leki na nadciśnienie mogę oddawać krew?

Czy przyjmując leki na nadciśnienie Ebivol 5 mg i Telmisartan Egis 80 mg mogę oddać krew lub osocze? Po lekach mam 120/70. Niestety Centrum Krwiodawstwa nie udziela takich informacji przez telefon, a ja nie chcę tracić całego dnia tylko po to, żeby dowiedzieć się, że nie mogę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na stronie Narodowego Centrum Krwi znajdzie Pan następujące informacje: przyjmowany lek może dyskwalifikować dawcę ze względu na przyczynę jego przyjmowania. A także zapis, że w trakcie leczenia nadciśnienia krwi nie należy oddawać krwi, ponieważ szereg leków ma niekorzystne działania na biorcę krwi. W okresie ustabilizowanego ciśnienia decyzja należy do kwalifikującego lekarza. Z powyższego zatem wynika, że obecnie nie może być Pan krwiodawcą. Ta sytuacja może jednak ulec zmianie.

Zapraszam do lektury artykułu poświęconego honorowemu krwiodawstwu:

https://portal.abczdrowie.pl/oddawanie-krwi-honorowi-krwiodawcy-zapotrzebowanie-na-krew-metody

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.