Czy stres powoduje wzmożony ból prostaty?

Witam, moim problemem jest stwierdzone przez urologa, przewlekle bezbakteryjne zapalenie strecza. Dokładnie 5 lat temu, mialem podobna dolegliwosc. Robione badania i po pół roku wyleczone. Natomiast teraz wróciła ta dolegliwość. Lekarz urolog kazal zrobic następujące badania. Morfologia ob posiew moczu, wymaz z cewki, nasienia, na choroby zakaźne i wszystko jest ok. Lekarz zapisal.mi antybiotyk na 42 dni po jednej tabletve dziennie xyvelam 500 mg, po braniu tego antybiotyku jest lepiej, ale nadal odczuwam pieczenie w cewce moczowej, bez wydzieliny jest zaczerwieniona, czuje pieczenie i swedzenie lekkie pobolewanie przy odbycie i dyskomfort. Teraz Lekarz wdrożył mi na 10 dni antybiotyki biseptol 960, I diclac 100. Na dodatek od około 24 lat choruje na ciezka nerwice, lekkowa która przerodziła się w silna depresje. Od paru.miesiecy nie śpię w nocy, jestem przestraszony itp mam ataki paniki najbardziej rano. A teraz jest to jeszcze gorsze od momentu zapalenia . Ogólnie to zapalenie pojawiło się w styczniu gdy przemarzlem w pracy. Moje pytanie brzmi. Czy stres może powodować ten dyskomfort i nasilać objawy. Na domiar złego przytyłem bardzo dużo, okolo 14 kg w ciągu pół roku, mam siedziacy tryb pracy. Mój stan prostaty jest lepszy gdy wezme tabletke i ni myślę o tym bólu, lecz gdy minie chwile na nowo mam takie myśli. Proszę o odpowiedź

Przewlekłe zapalenie prostaty jest istotnie powiązane ze stanem psychicznym. Zaburzenia depresyjne i lękowe mogą mieć silny negatywny wpływ na odczuwane dolegliwości. Poza leczeniem urologicznym wskazane jest uzyskanie konsultacji psychiatrycznej i podjęcie właściwego leczenia (lub jego skorygowania, jeśli bierze Pan już leki przeciwdepresyjne). Jednoczasowo warto rozpocząć psychoterapię, która będzie w stanie poprawić Pana stan psychiczny w długoterminowej perspektywie. Oczywiście warto też dążyć do redukcji masy ciała - warto skonsultować się z dietetykiem.