Czy taka opuchlizna po szczepieniu jest normalnym zjawiskiem?

Dzień Dobry Tydzień temu byłam na szczepieniu przeciw covid 19 (1 dawka - szczepionka Pfizer) i nadal mam opuchniętą ręke pod miejscem ukłucia czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Gorączka, ból, zaczerwienie i/lub obrzęk w miejscu ukłucia są przykładami często występujących Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP). Obrzęk w miejscu wkłucia po aplikacji szczepionki na COVID-19 firmy Pfizer zdarza się częściej niż u 1 na 10 osób. Większość niepożądanych odczynów poszczepiennych jest łagodna i nie powinna utrzymywać się dłużej niż kilka dni. Jeżeli jakiekolwiek objawy po szczepieniu na COVID-19 występują przez dłuższy czas, są uporczywe lub po prostu wydają się niepokojące, zaleca się konsultację lekarską. Specjalista po zbadaniu oceni, czy zachodzi konieczność podjęcia leczenia. W pierwszej kolejności zaleca się kontakt ze swoim lekarzem opieki podstawowej.

Przy utrzymującym się obrzęku, zaleca się zastosowanie miejscowo okładu z sody (roztwór 1/2 szklanki letniej wody + łyżeczka sody oczyszczonej) lub dostępnych bez recepty żeli na obrzęki (np. z octanowinianem glinu).

Więcej informacji w temacie znajdzie Pani w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-o-czym-bezwzglednie-trzeba-poinformowac-lekarza-przed-szczepieniem,

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-efekty-uboczne-szczepionki-jakie-jest-ryzyko-powiklan.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.