Czy takie ukąszenie jest niebezpieczne?

Wczoraj ugryzł mnie jakiś latający owad pod okiem, miejsce ugryzienia nie swędziało tylko bolało i lekko spuchło, gdy stosowałam dezynfekujący i łagodzący żel objawy zaczęły ustępować lecz następnego dnia opuchlizna wróciła i się zwiększyła. Mimo to miejsce ugryzienia/użądlenia nie boli, jedynie spuchła mi skóra pod okiem. Nie mam żadnych bąbli ani pęcherzy, poza obrzękiem nie ma żadnego śladu po ugryzieniu. Co mogło mnie ugryźć i czy takie ukąszenie jest niebezpieczne?
KOBIETA, 20 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie samego opisu nie można stwierdzić, z jakim ukąszeniem miała Pani do czynienia. Zwykle w takim przypadku pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna czy uciążliwe swędzenie. Przeważnie znikają w krótkim czasie. Jeżeli jednak zauważy Pani nasilenie tych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – tym bardziej, jeżeli będą towarzyszyć im także inne niepokojące dolegliwości, jak osłabienie czy stan podgorączkowy. To wszystko może bowiem świadczyć o uczuleniu na jad danego owada.

W takim przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza medycyny rodzinnej lub dermatologa, który podejmie decyzję odnośnie diagnostyki i leczenia. Do czasu wizyty u specjalisty, proszę ostrożnie obchodzić się z bolącym miejscem. Przede wszystkim nie należy go drapać, aby nie doprowadzić do nasilenia się objawów. Proszę także zachować ostrożność w zakresie stosowania różnych domowych środków bez konsultacji z lekarzem. Dla złagodzenia obrzęku może Pani sięgnąć po specjalistyczne żele lub maści na ukąszenia dostępne w aptece.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/co-mnie-ugryzlo

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czego-uzywac-do-smarowania-po-ukaszeniu-owadow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczulenie-po-ukaszeniu-owada

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.