Dlaczego noga mojej mamy puchnie po ugryzieniu?

Mame coś ugryzlo 4 dni temu. Na początku było tylko lekkie zaczerwienienie a teraz ma cała stopę opuchnięta i zaczerwieniona a w miejscu ugryzienia ma aż ciemny kolor. Wczoraj w szpitalu przepisali jej antybiotyk Dalacin C. Stopa w dalszym ciągu puchnie. Zimne okłady i maśc alatacet nie pomaga. Co to może być i jak leczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najlepiej, żeby Państwo ponownie udali się do szpitala bądź lekarza pierwszego kontaktu, skoro wdrożone leczenie nie daje zadowalających efektów.

Ukąszenia przez owady mogą przynosić różne dolegliwości. Najczęściej jest to właśnie zaczerwienienie, opuchlizna czy swędzenie. Taki stan może utrzymywać się od kilku do nawet kilkunastu dni. Obrzęk powinien jednak zniknąć po kilku dniach. Jeśli tak się nie dzieje, to istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej i wymaga to zawsze konsultacji lekarskiej.

W aptekach dostępne są specjalne preparaty na ukąszenia, których celem jest zmniejszenie uciążliwych objawów, takich jak opuchlizna czy swędzenie. Przydatne może okazać się również odkażenie skóry oraz suplementacja wapnia. Czasem pomocne są także domowe sposoby na ukąszenia. W tym przypadku przyda się roztwór sody oczyszczonej, ocet lub cebula.

Więcej na temat pomocnych środków przeczytają Państwo pod linkiem: https://uroda.abczdrowie.pl/srodki-na-ukaszenia-owadow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.