Czy takie wyniki świadczą o boreliozie?

Pierwsze badanie na obecność boreliozy wykonałam 29 czerwca. Ból w stawie żuchwowo-skroniowym sprawił, że lekarz zdecydował o wykonaniu badania. Zaznaczam, że nie odnotowałam żadnego ugryzienia przez kleszcza, żadnego śladu ani tym bardziej rumienia. W pierwszym badaniu wynik IgM 24,50 AU/ml przy normie do 22,0. IgG ujemny, czyli poniżej 5,0 AU/ml. Powtórzone za dwa tygodnie w tym samym laboratorium badanie dało wynik IgM 28,7 AU/ml i IgG wciąż <5,0 . Poza tym nie mam żadnych objawów chorobowych. Ból w stawie ustąpił po podaniu środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Czy przy takich wynikach będzie konieczność leczenia antybiotykiem?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Wynik badania raczej nie wskazuje na boreliozę. Jednak należy pamiętać, że w tej jednostce chorobowej często zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne.

IgM w boreliozie pojawia się po około 3 tygodniach od zakażenia z najwyższym poziomem około
6. tygodnia, natomiast znikają po 4-5 miesiącach. IgG pojawia się po około 6-8 tygodniach i są obecne we krwi przez wiele lat.

Jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, nie należy się niepokoić. Prezentowany wynik nie przemawia za boreliozą. Gdyby jednak pojawiły się dolegliwości, warto powtórzyć badania.

Pozdrawiam!