Czy tatuaż traktować jako zabieg chirurgiczny?

Witam! Mam przepisane Amitriptylinum VP a za parę dni jestem umówiona na tatuaż. Na ulotce leku napisane jest żeby odstawić na kilka dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Czy tatuaż traktować jako zabieg chirurgiczny? Czy mogę normalnie zażywać lek czy lepiej odstawić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wykonanie tatuażu zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego zaleca się korzystanie tylko z zaufanych salonów tatuażu. Zarówno placówki, w których wykonuje się zabieg, jak i narzędzia, które temu służą, powinny spełniać wymogi czystościowe ośrodków chirurgicznych. Tatuażysta przy użyciu maszynki uszkadza nasz naskórek i wprowadza barwnik do skóry właściwej za pośrednictwem igły lub igieł. Oczywiście sprzęt przed użyciem powinien być sterylny, a groźba zakażenia bakteryjnego lub wirusowego podczas wykonania tatuażu ogranicza nam np. zostanie dawcą krwi. Po zabiegu możliwe są też powikłania obejmujące alergie i różnorodne stany zapalne.

Informacja o przyjmowaniu leku przed operacją skierowana jest do anestezjologa w celu wyeliminowania powikłań przy zastosowaniu narkozy czy znieczulenia miejscowego. Pomimo dużej ingerencji w ciało człowieka, wykonanie tatuażu nie jest utożsamiane z zabiegiem chirurgicznym. Przed wykonaniem tatuażu nie powinno się przyjmować substancji rozrzedzających krew. Jednak do zażywania leku należy podchodzić ostrożnie i pod kontrolą lekarską, dlatego zachęcałbym do kontaktu z lekarzem, który przepisał Pani tabletki. Każda decyzja o odstawieniu leku powinna być skonsultowana ze specjalistą.

W poniższych materiałach może Pani znaleźć więcej interesujących informacji:

https://uroda.abczdrowie.pl/tatuaze

https://portal.abczdrowie.pl/amitryptylina-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.