Czy ten problem u córki może oznaczać łysienie plackowate?

Witam, mojej 4 letniej córce wypadła kępka włosów, obszar bez nich jest wielkość i monety. Widoczne są jakby pod skóra czarne kropki, boję się że to może być łysienie plackowate, jeśli tak jak może wyglądać leczenie, i czy wloski odrosną, ma piękne długie włosy, w rodzinie nie ma tego problemu. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety na podstawie samego opisu nie można stwierdzić, co może dolegać Pani córce. W tej sytuacji wskazana jest konsultacja z dermatologiem i dodatkowo trychologiem. Dopiero po bezpośredniej obserwacji oraz zleceniu badań, lekarz będzie mógł stwierdzić, z czego prawdopodobnie wynika ten problem.

Łysienie plackowate to schorzenie, które może pojawić się zarówno u osób starszych, jak i dzieci. W jego przebiegu m.in. na skórze głowy zaczynają pojawiać się widoczne ogniska łysienia, które mogą różnić się kształtem, jak i wielkością. Nie ma jednoznacznych przyczyn, które mogłyby odpowiadać za taki stan, ale według specjalistów dużą rolę w rozwoju choroby odgrywa genetyka, jak również stres i czynniki immunologiczne. W leczeniu wykorzystuje się m.in. środki farmakologiczne, jak również terapię laserową. Bez szczegółowych badań nie można jednak wykluczyć, że źródłem tych problemów z włosami mogą być też inne choroby dermatologiczne. Dodatkowo warto skonsultować się z endokrynologiem dziecięcym, aby sprawdzić, czy nie są one wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Więcej szczegółowych informacji na temat łysienia plackowatego można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-plackowate

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-lysienia-plackowatego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-najlepiej-stosowac-na-lysienie-plackowate

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lysienie-plackowate-u-8-letniego-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.