Czy TK jest szkodliwe dla zdrowia?

Witam, w kwietniu miałam tomografię płuc, natomiast teraz na początku października będę musiała mieć tomografie głowy, ze względu na uderzenie. Czy częstotliwość tych tomografii jest zbyt duża i może bardzo negatywnie wpłynąć na moje zdrowie? pozdrawiam

Uznaje się, że korzyść płynąca z informacji dostarczanych przez badanie obrazowe zazwyczaj przeważa nad potencjalnym ryzykiem szkodliwości promieniowania. Uważam, że nie ma powodu do niepokoju.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W pytaniu pisze Pani, że w ostatnim półroczu przeszła raz tomografię komputerową i teraz badanie musi zostać wykonane ponownie ze względu na uraz. Zgłasza Pani obawę o dawki promieniowania, które organizm przyjmuje podczas tych badań. Wydaje się, że dwa badania obrazowe tego typu w odstępie kilku miesięcy nie powinny mieć negatywnego wpływu na zdrowie. Na dzień dzisiejszy tomografy są konstruowane tak, aby emisja promieniowania była jak najmniejsza. Są to nowoczesne technologie mające minimalizować ryzyko powikłań po badaniach. Dlatego też raczej nie ma powodów do bardzo dużych obaw. Jeśli chce Pani zasięgnąć opinii specjalisty, to można po badaniu zapytać osoby wykonującej bądź lekarza o szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa badania oraz ilości emitowanego przez aparat promieniowania. Zachęcamy zatem do skorzystania z wiedzy specjalistów w tej dziedzinie. Serdecznie pozdrawiamy i życzmy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-obrazowa-tk-oszczednosc-srodka-kontrastowego-jakosc-bez-zmian

https://portal.abczdrowie.pl/przebieg-badania-tomografii-komputerowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.