Czy TK jest groźne przed ciążą?

Dzień dobry. Chciałam zapytać o bezpieczeństwo wykonywania tomografii komputerowej. Miesiąc temu miałam wykonywane tk miednicy, klatki piersiowej i jamy brzusznej. W niedługim czasie planuje zajść w ciążę. Czy wykonanie takiego badania zwiększa ryzyko rozwoju wad u dziecka? Czy warto odczekać jakaś ilość czasu? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas wykonywania tomografii komputerowej przyjmuje się dosyć sporą dawkę promieniowania rentgenowskiego. Jest ona całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że nie jest wykonywana zbyt często.

Badania rentgenowskie nie mogą być wykonywane u kobiet w ciąży, ze względu na szkodliwe oddziaływanie. Promieniowanie wpływa jednak na organizm w chwili wykonywania badania, dlatego badaniu mogą się poddać osoby dopiero planujące ciążę, choć – według niektórych źródeł – promieniowanie może wpłynąć na owulację kobiety. Nie ma jednak konieczności przekładania starań – chyba, że tomografia wykonywana była u partnera. Wówczas lekarza zalecają odczekanie około trzech miesięcy.

Jeśli w międzyczasie zaszłaby konieczność wykonywania kolejnej tomografii, przed wykonaniem badania należy wykonać test ciążowy, aby upewnić się, że nie jest Pani w ciąży.

Podobne pytania znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tomografia-komputerowa-a-planowanie-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tomografia-komputerowa-glowy-a-starania-o-dziecko, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-a-tomografia-komputerowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.