Czy promieniowanie z TK ma wpływ na płód?
Witam i proszę o opinię. W tym miesiącu miałam wykonywana 2 razy tomografię bez kontrastu głowy i szyi, rendgen kręgosłupa i rezonans głowy z kontrastem. Podczas pobytu w szpitalu, wszystko w ciągu 5 dni. I podczas tego cyklu zaszłam w ciąże, teraz 5 tydzień. Współżycie było ok tygodnia po tomografiach i 3 dni po rezonansie. Czy może.to mieć wpływ na ciążę i rozwój płodu? Lekarz dopiero za tydzień a ja się zaczęłam martwić ponieważ nie zdawałam sobie sprawy że to aż tak duże promieniowanie w dodatku nie dostałam fartucha ochronnego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam serdecznie,
skoro do współżycia doszło po wykonaniu wszystkich badań, to nie ma Pani powodów do niepokoju. Wykonane badania nie powinny wpływać w żaden sposób na ciążę ani jej rozwój, ponieważ promieniowanie wpływa na organizm tylko w chwili wykonywania badania.
Ważne, aby nie wykonywać tego typu badań w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ale o to nie musi się Pani obecnie martwić.
Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania innych użytkowniczek. Umieszczamy je poniżej i zachęcamy Panią do zapoznania się z nimi:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/planowanie-ciazy-po-rtg-i-tomografii-komputerowej,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/na-ile-czasu-przed-planowana-ciaza-nie-wolno-miec-badania-tk-zatok,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tk-jest-grozne-przed-ciaza.