Czy promieniowanie z TK ma wpływ na płód?

Witam i proszę o opinię. W tym miesiącu miałam wykonywana 2 razy tomografię bez kontrastu głowy i szyi, rendgen kręgosłupa i rezonans głowy z kontrastem. Podczas pobytu w szpitalu, wszystko w ciągu 5 dni. I podczas tego cyklu zaszłam w ciąże, teraz 5 tydzień. Współżycie było ok tygodnia po tomografiach i 3 dni po rezonansie. Czy może.to mieć wpływ na ciążę i rozwój płodu? Lekarz dopiero za tydzień a ja się zaczęłam martwić ponieważ nie zdawałam sobie sprawy że to aż tak duże promieniowanie w dodatku nie dostałam fartucha ochronnego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro do współżycia doszło po wykonaniu wszystkich badań, to nie ma Pani powodów do niepokoju. Wykonane badania nie powinny wpływać w żaden sposób na ciążę ani jej rozwój, ponieważ promieniowanie wpływa na organizm tylko w chwili wykonywania badania.

Ważne, aby nie wykonywać tego typu badań w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ale o to nie musi się Pani obecnie martwić.

Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania innych użytkowniczek. Umieszczamy je poniżej i zachęcamy Panią do zapoznania się z nimi:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/planowanie-ciazy-po-rtg-i-tomografii-komputerowej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/na-ile-czasu-przed-planowana-ciaza-nie-wolno-miec-badania-tk-zatok,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tk-jest-grozne-przed-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.