Czy to są jakieś objawy choroby psychicznej?

Witam, mam problem ktory sie zaczal rok temu. Doznalem wtedy kontuzji kolana, ktora mnie podlamala poniewaz wokol tego sportu krazylo cale moje zycie. Od tego momentu wiele osob a najbardziej dziewczyna zauwazyla ze nie jestem juz tak wesoly, skory do rozmow, chodze czesto przygnebiony i ogolnie ciezko mnie pocieszyc, nie chce zeby przez to rozpadly sie nasze relacje. Od dluzszego czasu tez mam tez dziwne mysli co bedzie jesli mnie zostawi, co bede wtedy robił, jak bardzo bede to przezywal, nawet jak jest dobrze miedzy nami. Sam sobie takim mysleniem sprawiam przykrosc ale nie potrafie tych mysli z siebie wyrzucic, a bardzo ja kocham i bardzo mi na niej zalezy i nie chcialbym przezywac sytuacji z tych moich "mysli". Chcialbym dodac ze najchetniej spalbym cale dnie, nie mam ochoty zazwyczaj zeby cos robic i ciezkocmi sie do czegos zebrac. Czy sa to objawy jakis choroby psychicznej lub zaburzen?

Dzień dobry,
Podejrzewam, że może Pan cierpieć na depresję lub subdepresję (subkliniczna postać zaburzenia, gdy objawy są obecne ale nie podstaw do diagnozy klinicznej postaci tzw. depresji dużej) albo miewa Pan obniżony nastrój nie świadczący wcale o zaburzeniu psychicznym jakim jest depresja. W zasadzie między wymienionymi przeze mnie stanami istnieje różnica ilościowa a nie jakościowa, co oznacza że granica między obniżonym nastrojem i innymi objawami a subkliniczną lub kliniczną postacią depresji jest bardzo płynna i ma w znacznej mierze charakter umowny. Doradzałabym rozmowy wspierające z psychologiem/psychologiem psychoterapeutą. Jeśli chodzi zaś o sytuację z dziewczyną to sądzę, że lepiej by się Pan poczuł rozmawiając z nią o swoich obawach i związanych z tym fantazjach. Niestety większość osób w swoim życiu miewa dłuższe okresy gorszej formy psychicznej i wtedy warto zadbać o siebie i szukać pomocy specjalisty lub najbliższego otoczenia. Mam nadzieję, że Pana objawy mają charakter przejściowy.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/