Czy w bardzo wczesnej ciąży można wyjechać w góry?

liczę, że uda mi się uzyskać odpowiedź, bo nie ma sensu zabierać całej wizyty w przychodni... Zresztą, nie dostałabym już nigdzie terminu na ten tydzień, a pytanie mam na już.. otóż: od niedzieli 04.09 zaplanowany mam urlop i wyjazd na tydzień w Alpy do Austrii. Nie chwaliłabym się tym bez powodu. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo takie, że mogę być w ciąży. W sensie, że ta ewentualność może nastąpić właśnie aktualnie i okazać się to może "na dniach" - w sensie takim, że pokryje się ten czas z urlopem. Pytanie moje jest takie - czy mogę iść w dość wysokie góry bez obaw o siebie na tak bardzo bardzo wczesnym etapie potencjalnej ciąży? Różnych rzeczy się naczytałam w internetach, wiem, że generalnie w ciąży nie można na dużych wysokościach ale nie wiem jak to jest dosłownie z pierwszym tygodniem, pierwszymi dniami?? I nie wiem o jakie dokładnie wysokości chodzi. Prosiłabym też o taką informację. Ogólnie każdy urlop spędzamy w górach. Jeśli chodzi o ten wyjazd to w grę wchodzi właśnie chodzenie na szlaki typu via ferrata, no i najwyższa wysokość tam w rejonie to 2995m.n.p.m. - na taki m.in. szczyt planowaliśmy wejść.. reszta około 2500 max Bardzo proszę o podpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wyjazdy w góry nie są zakazane w ciąży. Wszystko zależy jednak zarówno od samopoczucia oraz stanu zdrowia ciężarnej, jak i rozwoju płodu. Każda ciąża to indywidualny przypadek, więc nie można w tym przypadku generalizować.

Niestety nie wiemy nic na temat aktualnego Pani stanu zdrowia. Co więcej – nie ma Pani pewności, że jest w ciąży. Ciężko więc odnieść się do tej sytuacji. Najlepiej by było, gdyby udała się Pani do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Na tej wizycie dowiedziałaby się Pani, jak rozwija się ciąża i czy taki wyjazd nie jest przeciwwskazaniem.

Wydaje się nam, że dla bezpieczeństwa lepiej zrezygnować ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego oraz dużych wysokości. W ciąży lepiej się nie przemęczać. .

Nasi eksperci udzielali już odpowiedzi na podobne pytania. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-wyjazdu-w-gory-we-wczesnej-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/poczatek-ciazy-i-wyjazd-w-gory-czy-to-zaszkodzi-dziecku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-w-5-tygodniu-ciazy-a-wyjazd-w-gory,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-spokojna-jazda-na-nartach-ma-jakikolwiek-wplyw-na-1-lub-2-tydzien-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.