Czy według badań to już menopauza?

Mam 48 lat, od jakiegoś czasu nieregularne miesiączki, a od trzech miesięcy wcale. W związku z tym nie wiem, który to dzień cyklu a wynik estradiolu wynosi 322, a fsh jest <0,10.Fsh sprzed 4 miesięcy to 107. Czy taka różnica w wynikach fsh jest normalna? Na opisie badania usg opisany jest lewy jajnik a o prawym nie ma wzmianki, podczas badania lekarz stwierdził, że jest schowany za macicą. Jak to wszystko się ma do płodności, czy cały czas trzeba się jeszcze zabezpieczać?

48 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

FSH jest hormonem stymulującym pracę jajników.

Okres menopauzalny charakteryzuje się podwyższonym stężeniem FSH i obniżonym poziomem estradiolu.

Pani wynik nie pozwala jeszcze na rozpoznanie menopauzy, ale jest to już okres okołomenopauzalny.

Jeżeli chodzi o różnicę wyniku badania FSH to jest ono związane z fazą cyklu miesiączkowego, dlatego jego wyniki mogą się różnić.

Uważam, że pacjentki po wystąpieniu ostatniej miesiączki jeszcze przez 12 miesięcy powinny używać zabezpieczenia.

Pozdrawiam!