Czy zaszłam w ciążę na antykoncepcji?

W 3 tygodniu zapomniałam wziąć tabletki antykoncepcyjnej yaz. Następnego dnia wystąpiło krwawienie 4 dniowe. Oprócz tej jednej tabletki wszystkie brałam regularnie. W czasie gdy były 4 tabletki placebo krwawienie nie wystąpiło. Gdy zaczęłam kolejne opakowanie 1 dnia wystąpiło krwawienie jedno dniowe. W tym czasie kilka razy współżyłam. Czy mogę być w ciąży ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent tabletek Yaz w ulotce dołączonej do opakowania informuje, iż ryzyko niepełnej skuteczności antykoncepcji największe jest w przypadku pominięcia jednej jasnoróżowej tabletki z początku lub końca opakowania.

W przypadku pominięcia jednej tabletki z trzeciego lub czwartego rzędu daje dwie możliwości do wyboru. Pierwsza z nich to przyjęcie zaległej tabletki tak szybko jak to możliwe, dokończenie opakowania oraz pominięcie tabletek placebo. Tym samym nowe opakowanie tabletek rozpoczyna się tuż po przyjęciu ostatniej tabletki z substancją czynną.

Druga możliwość to przerwanie przyjmowania jasnoróżowych tabletek i bezpośrednie przejście do tabletek placebo, mając jednocześnie na uwadze dzień, w którym zapomniało się tabletki.

Stosowanie się do tych zaleceń pozwala zachować skuteczność antykoncepcji. W przeciwnym razie ochrona jest zaburzona i tak najprawdopodobniej jest w Pani przypadku. W związku z powyższym istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Proszę wykonać test ciążowy.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-w-trzecim-tygodniu-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mam-dalej-stosowac-vibin,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-trzeciej-tabletki-antykoncepcyjnej-w-trzecim-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.