Depresja od 9-10. lat u żony

Depresja ujawniła się żony około 9-10 lat temu.Niechętnie chciała podejmować leczenie ale wspólnymi siłami udawało się to wielokrotnie.Leczenie farmakologiczne nie przyniosło żadnej poprawy.Przebywała w klinice,leczyła się u psychiatrów przez6-7 lat. Cierpienie nie zmniejszyło się a wręcz przeciwnie-zniknęła nadzieja na wyjście z tej sytuacji. Ostatnie deska ratunku to psycholog. Chodzi na terapię 2,5 roku. Efekty były już po3 m-cach. Teraz znowu jest gorzej.Co robić dalej?jak mamy żyć?

Depresja może być chorobą nawracającą- tzn że epizody obniżenia samopoczucia i funkcjonowania pojawiają się na przemian z okresami remisji (wycofania objawów choroby i dobrego funkcjonowania pacjenta). Jeśli nastąpiła poprawa- warto kontynuować terapię. Często pomocy bywa także udział w terapiach grupowych np na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym.