Dlaczego mam krótkowzroczność?

U mojej córki została zdiagnozowana krótkowzroczność.Zadałem pytanie czy nadużywanie smartfona mogło na to wpłynąć. Uzyskałem odpowiedź, że nie, a decydująca jest genetyka i trudny do uchwycenia czynnik środowiskowy. Dodatkowo został wysunięty argument, że gdyby tak było to prawnicy zbijaliby majątek na braku ostrzeżenia o ryzyku krótkowzroczności na smartfonach. Z drugiej strony w mediach pojawiają się informacje o "epidemii" krótkowzroczności wskutek pracy zdalnej. Jaka jest prawda?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

krótkowzroczność może powstać dwojako. Większą rolę pełnią tutaj czynniki genetyczne, w szczególności, gdy chodzi o duże wady. Krótkowzroczność dziedziczy się w sposób jednogenowy lub wielogenowy i mają one powiązanie z chromosomami.

Należy jednak podkreślić, że czynniki środowiskowe również mogą wpłynąć na krótkowzroczność, najczęściej w przypadku pogłębienia takich wad. Nie chodzi tutaj tylko o smartfony, czy komputery, ale ogólnie o czytanie i pisanie, ponieważ przy takich czynnościach dochodzi do nadwyrężania wzroku, co często wzmacnia wadę. Nie jest to jednak pogłębianie w skali kilku dioptrii, raczej chodzi tutaj o jej mniejsze ułamki.

W przypadku, gdy krótkowzroczność przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, warto pomyśleć o laserowej korekcji wzroku. Taki zabieg pozwala naprawić wadę i ułatwić dalsze życie, bez potrzeby noszenia okularów lub soczewek.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym omawianego problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/krotkowzrocznosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.