Dlaczego mam w polu widzenia te męty?

Mam 22 lata i od jakiegoś czasu (około 3 miesięcy) przed oczami mam sporą ilość mętów, śnieg optyczny i gdy patrzę pod światło widzę poruszające się przezroczyste zygzaki w całym polu widzenia (od czasu do czasu pojawia się też czarna kropka na milisekundę), nie wiem co w tej sytuacji zrobić
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

W obecnej sytuacji, gdy jest Pan zaniepokojony stanem zdrowia, zachęcamy do wizyty u okulisty. Tylko specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie w stanie ocenić, czy faktycznie dzieje się coś niepokojącego.

Tak zwane męty w oku są zjawiskiem fizjologicznym, mogą pojawić się u każdego, chociaż ich nasilenie występuję u osób po 50 roku życia. Powstają na skutek nagromadzenia różnych substancji w ciele szklistym oka.

Męty w oku mogą też pojawiać się u młodszych osób, które zmagają się np. z krótkowzrocznością, cukrzycą, boreliozą oczną, przeszły zapalenie nerwu wzrokowego, miały uraz oka lub doświadczyły silnego stresu.

Męty nie zawsze muszą być powodem do niepokoju, jednak w sytuacji, gdy czuje się Pan z nimi niekomfortowo, to polecamy wizytę u specjalisty.

Więcej o mętach ocznych można przeczytać w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/mety-w-oku-przyczyny-objawy-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.