Dlaczego moje włosy silnie wypadają?

Dzień dobry. Mam zdiagnozowane drżenie samoistne. Zażywam propranolol. Zaczęły mi strasznie wypadać włosy. Boję się że zaraz wszystkie stracę. Już jest różnica w objetosci. Czy jakoś mogę sobie pomoc nie odstawiając propranololu? Może jest jakiś inny lek który nie powoduje wypadania włosów? Dodam również że jestem bardzo senna ( po pracy śpię a gdy mam wolne mogę przespać cały dzien).

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu. Domyślam się, że opisany przez Panią problem z włosami jest wysoko niekomfortowy.

Propranolol (https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane ), który Pani zażywa jest lekiem z grupy beta-blokerów, zmniejsza częstotliwość pracy i siłę skurczu serca oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Może powodować działania niepożądane, a na liście ewentualnych objawów ubocznych producent wymienia również łysienie. Należałoby pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na konkretną substancję, dlatego dobrze byłoby, gdyby Pani ten objaw omówiła ze swoim lekarzem prowadzącym, który przypisał ten właśnie lek. Proszę również pamiętać, że nie wolno odstawiać go samodzielnie, a zakończenie terapii powinno być stopniowe.

Gdyby konsultacja wykazała jednak, że przyczyna nie leży w przyjmowanym lekarstwie, należałoby wykonać kompleksowe badania krwi, sprawdzając wyniki pod kątem anemii oraz stanów zapalnych w organizmie. Dobrze byłoby również ocenić pracę tarczycy, gdyż niedoczynność tego gruczołu jest jedną z najczęstszych przyczyn nasilonego wypadania włosów. Inne możliwe źródła utraty włosów to przebyta infekcja, niedobory składników odżywczych lub przewlekły stres.

Dopóki nie zostanie ostatecznie zdiagnozowana przyczyna utraty włosów w Pani wypadku, podpowiadam suplementację kompleksem witamin z grupy B, cynkiem lub innym ziołowym preparatem wzmacniającym włosy. Więcej informacji na temat, jak hamować wypadanie włosów znajdzie Pani poniżej: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.